
Sexting wśród młodzieży. Ełczanka teledyskiem zwraca uwagę na internetowe zagrożenia
13 lutego, 2024Poszukiwanie w Internecie miłości, przyjaźni i zaufania nie rzadko kończy się tzw. sextingiem czyli wykorzystaniem i napastowaniem sekularnym w sieci, wysyłaniem wiadomości o podłożu seksualnym lub namawianiu do przesłania swoich intymnych zdjęć. Z pozoru niewinne znajomości zawierane przez Internet, mogą prowadzić do molestowania, gwałtów, przemocy fizycznej i psychicznej osób nieletnich. Na problem zwraca uwagę młoda ełczanka Tatiana Karpienko w swoim teledysku do piosenki pt. „List”.
Co piąty 12-sto i 14-sto latek (20,4%) potwierdza, że otrzymuje żądania lub propozycje przesłania własnych nagich zdjęć innym osobom.
Wśród starszej młodzieży ten odsetek wzrasta do 41,5 % (Nask Raport Nastolatki wobec pornografii cyfrowej).
Co roku wielu młodych ludzi doświadcza przemocy seksualnej w sieci będącej skutkiem wcześniejszego uwiedzenia, flirtu w internecie.
Sexting – czyli m.in. wysyłanie wiadomości czy zdjęć o podłożu seksualnym, uznawany jest za jedno z największych zagrożeń społeczno-wychowawczych dotyczących młodzieży.
Raz wysłane treści mogą zostać zapisane i użyte w dowolny sposób. Często zdarza się, że trafiają w ręce niepowołanych osób i stają się narzędziem cyberprzemocy: szantażu czy zastraszania osoby, która się na nich znajduje. Mogą również zostać opublikowane publicznie bez zgody osoby, która się na nich znajduje.
By zwrócić uwagę na problemy i zagrożenia płynące z Internetu, młoda ełczanka Tatiana Karpienko napisała piosenkę pt. List. Powstał do niej teledysk, do którego życie napisało scenariusz.
„Ta historia jest o pewnej dziewczynie, która zaufała i została wykorzystana, brutalnie wykorzystana, została skrzywdzona i potem odebrała sobie życie.” – powiedziała Tatiana w wywiadzie dla TVP Białystok.
Teledysk powstał przy udziale Młodzieżowego Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu.
Link do teledysku: https://www.youtube.com/watch?v=iOGmymkCiko
Link do wywiadu: https://bialystok.tvp.pl/75686881/wersy-z-przekazem
Jeśli masz podobne doświadczenia, pamiętaj nie jesteś sam/a. Porozmawiaj z bliską Ci osobą, z kimś zaufanym.
Osoby potrzebujące pomocy w naszym mieście mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad udzielanych przez specjalistów w Ełckim Centrum Rewitalizacji Społecznej „Stajnia” przy ul. Kościuszki 27A wejście C w Ełku, dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 -19:00 pod nr tel. 87 732 64 45 lub 87 732 61 11 w celu umówienia wizyty.
Priorytetowym zadaniem jest wspomaganie rodziny w sytuacjach kryzysowych oraz w trudnych sytuacjach życiowych. W ramach poradni mieszkańcy Ełku mogą uzyskać fachową, nieodpłatną pomoc w formach:
· konsultacji psychologicznych, pedagogicznych, socjoterapeutycznych dla dzieci, młodzieży i rodziców,
· poradnictwa rodzinnego i małżeńskiego,
· poradnictwa prawnego,
· grup dla osób współuzależnionych,
· grupy DDA (dorosłe dzieci alkoholików),
· konsultacje socjoterapeutyczne dla dzieci, młodzieży i rodziców,
· konsultacji indywidualnych dla rodzin z problemem alkoholowym,
· pomocy osobom doświadczającym przemocy oraz pokrzywdzonych przestępstwem,
Więcej informacji na https://ps.miasto.elk.pl/dzial/poradnia-rodzinna/
Z pomocy Poradni w Ełku korzysta rocznie ponad 3700 osób.
Możesz również poszukać pomocy na zewnątrz.
Poniżej podajemy przydatne informacje:
800 119 119.pl – telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa przyjaciół dzieci
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
SOS – 800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika praw dziecka, całodobowy, 7 dni w tygodniu
https://zwjr.pl/dlaczego-tutaj-jestes – Życie warte jest rozmowy
https://pkdp.gov.pl/gdzie-po-pomoc/ – Urząd Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15
Facebook Comments